Samisk måned 2026

Samisk måned 2026

Programmet for samisk måned i Harstad og Kvæfjord 2026
Prográmma sámi mánnu Hárstták ja Giehtavuona 2026.

Kl. 10.00-14.00: Duodji-LAN

Vi redesigner og lager samiskinspirerte vuolpu/skjørt. Ta med: symaskin(sjekk at den er i orden),skjøteledning, sytråd,et klesplagg du ønsker å redesigne( kjole,skjørt el annet plagg som egner seg), klede og bånd hvis du har, gjerne i rødt og gult. Dette kan også kjøpes på kurset for 100 kr pr person. Veileder er duodji-konsulent Tone Elvebakk, Duodjeinstituhtta/duodjiinstituttet. Påmelding sendes Tove Øivand tovanros@gmail.com

Kl. 12.00-14.00: Samisk lørdag Hárstták/Harstad

Sosialt samvær. Servering av kake, kaffe, te og twist. Mulighet for å lære å flette enkle samiske bånd. Musikkavdelingen 2 etg.

Kl. 14.00-15.00: «Lær å ta på deg kofte»

Kom for å få veiledning og øve på å kle på deg kofta. Veiledere er Cecilie Øien, Barbro Hætta og Tove Øivand

Alle arrangementene denne dagen er på Harstad bibliotek, 2 etasje.

Arrangør: Komiteen for samenes nasjonaldag,Kystsameforeningen og IBSS/Hinnøy og omegn sameforening

Kl.11.00: Samisk-Norsk Jubileumsgudstjeneste i Hárstták/Harstad kirke med kirkekaffe

Kl.09.00-14.00: Fagseminar i forbindelse med Samenes nasjonaldag

9.00: Åpning

9.15-10. 00: Utvikling av samiske rettigheter - et historisk bakteppe v/Rikke Rindahl, BVP

10.15-11.00: Kulturell trygghet i forsoningens tegn v/Gunn-Tove Minde og Anna Karin Andersson, IVP

11.00-11.45: Lunsj

11-45-12.30: Kulturell trygghet i klinisk sammenheng v/Linda Okstad, SYP

12.45-13.30: Hvordan jobbes det med samisk kulturforståelse i Harstad? v/representant for Harstad kommune

13.45-14.15: Refleksjonsrunde

Sted/ Arrangør: UiT Campus Harstad.

Arrangementet er gratis og åpent for alle.

Kl. 19.00: Utstillingsåpning

Åpning av Kunstens Hus 68°nord og åpning av utstillingen til kunster Karin Nordgren med kulltegninger, skulpturer og projeksjoner på vegg med utgangspunkt i arbeidsstuene i Tornedalen under 1930 tallet. Gratis inngang og enkel servering.

Sted: Kunstens Hus

Kl. 10.00: Ordfører-frokost Hárstták/Harstad

Arrangementet starter med flaggheising og nasjonal-joik klokken 10.00, etterfulgt av kunstneriske innslag fra kulturskolen i samspill med messingkvintetten til Hærens musikkorps. Ordføreren byr på frokost til alle. Arrangementet varer ca. 1 time.

Sted: Harstad rådhus Bures boahtin/Velkommen!

Kl. 11.00: Offisiell utendørsmarkering av samenes nasjonaldag i Giehtavuona Kvæfjord kommune

Tale fra ordføreren, sang og joik ved skoleelever fra Borkenes skole. BliMe-dansen og bålkos med kaffe.Servering av gáhkku (klappakaker) og reinbuljong ved elever fra Stangnes Rå vgs.

Sted/Arr: Kvæfjord rådhus – Rådhusplassen Gratis og åpent for alle. Bures boahtin / Velkommen!

Kl.11.15: Markering av samenes nasjonaldag ved UNN, Harstad med Samisk musikk og mat.

Kl. 11.30: Utstillingsåpning “Duodji – fra naturen til ferdig produkt”

Åpningstale og presentasjon av utstilling med elevarbeider fra 6.klasse ved Borkenes skole. Elevene arbeider med Duodji, samisk tradisjonskunst, gjennom skoleåret og viser hvor langt de er kommet i arbeidene i denne underveisutstillingen.

Samarbeid mellom Borkenes skole, Kvæfjord kulturskole og Trastad samlinger, Sør-Troms museum.Sted: Kvæfjord rådhus, foajeen.

Åpent og gratis for alle. Bures boahtin / Velkommen!

Kl 16.00-19.00: Markeringen av Samenes Nasjonaldag på Trondenes historiske senter

Kl 16.00: Åpning av kafé med bidus, kaker og kaffe. Aktiviteter for barn. Bokbussen kommer. Utstilling i 2 etasje.

Kl 17.30: Festspilldirektør Susanne Næss Nielsen presenterer det samiske programmet for Festspillene 2026.

Kl 18.00; Hársttáid suohkan/Harstad kommune sin offisielle markering med joik og andre kunstneriske innslag,barnesang og taler fra ordfører og politisk rådgiver i Sametinget.

Alle arrangementene har gratis inngang og er åpen for alle.

Velkommen til utstillingsåpning av Máŋggajienat / Flerstemt
den 7. februar 2026 kl. 15.00 på Galleri Nord-Norge

Trastad Samlinger Outsider Art viser utstillingen “Máŋggajienat / Flerstemt” på Galleri Nord-Norge.

Utstillingen “Máŋggajienat / Flerstemt” presenterer et mangfold av kunstneriske uttrykk. Både kjente og nyoppdagede Outsider Art kunstnere stiller ut sine verk for publikum.
Et hovedverk i utstillingen er det kollektive kunstverket med tittelen Gieđa dievva ullut / En neve ull / A Handful of Wool, et deltakende kartografisk teppe som forteller om Trastads historie og var utstilt ved Veneziabiennalen i 2025.

Utstillingen arrangeres av Trastad Samlinger, Nasjonalt Senter for Outsider Art, Oarjje-Romssa Musea / Sør-Troms Museum.

Arrangementet er gratis og åpent for alle. Utstillingen er tilgjengelig frem til 22. mars 2026.

Åpningstider:

  • Torsdag 17:00 - 20:00
  • Fredag 15:00 - 18:00
  • Lørdag 11:00 - 14:00
  • Søndag 11:00 - 14:00

Kl 18.00: Ávvukonsertta-Festkonsert med Kajsa Balto og Hærens musikk-korps

Sted: Harstad kulturhus. Servering av jubileums-kake og kaffe/te i 2 etasje etter konserten.

Billetter fås kjøpt på www.harstadkulturhus.no Lenke til et annet nettsted.

Kl 11.00: Gudstjeneste med markering av Samenes Nasjonaldag, Borkenes Kirke

Kl 17.00: Gudstjeneste med markering av Samenes Nasjonaldag, Langvassbukt kirke

Kl. 18.00: Samisk film-og matkveld Kinomatisk

Filmen «Døden på Vidda» Reinstyrsuppe og klappakaker fra Vilgesvárre er inkludert i prisen.

Sted: Lillesalen kafé, Harstad kulturhus

Billetter fås kjøpt på www.harstadkulturhus.no Lenke til et annet nettsted.

Kl. 11.00-13.00: Samisk familie-lørdag i Generalhagen

Samisk is-disco, opplæring i lassokasting og samisk forteller-lavvo. Det blir bålkos med servering av klappakaker, kaffe og saft. Kl 12.00 Elever fra Harstad kulturskole danser BliMed-dansen på scenen i Generalhagen. Arrangementet er gratis og åpent for alle.

Arrangør: Komiteen for Samenes Nasjonaldag, Kystsameforeningen og IBSS/Hinnøy og omegn sameforening.

Forestilling på Harstad bibliotek kl. 12:00.

ELSA. Forestilling om Elsa Laula Renberg, med Anne Lise Johnsen-Swart og Máre Helander

Kl. 18:00: Den samiske historien Hárstták/Harstad v/ historiker Tore Einar Johansen

Sted: Trondenes Historiske senter

Arrangementet er gratis og åpent for alle.

Kl. 13.00 Lørdagsuniversitetet med artist og aktivist Ella Marie Hætta Isaksen

Sted/arrangør: UiT Campus Harstad,foajeen.

Arrangementet er gratis og åpent for alle.

Kl. 18.00 Foredrag «Samiske ungdommers motstandskraft og visjoner etter skolefrafall» V/Tone Dinesen,Universitetslektor

Sted: Harstad bibliotek

Arr: Kystsameforeningen. Arrangementet er gratis og åpent for alle.

Kl.12:00-14:00 Samisk lørdag på Harstad bibliotek

Sosialt samvær med servering av kake,saft og kaffe. Vi øver på å flette enkle samiske bånd. Musikkinnslag ved joiker Anne Gro Gaup.

Arrangementet er gratis og åpent for alle.

Kl. 14:30 -Samisk barnefilm på Harstad kino

Billetter fås kjøpt på www.harstadkino.no

Kl. 19:00 Sálva/ Håndtak. - Harstad kulturhus

Om identitet og ettervirkninger av fornorskninga.

Med ulike samiske identiteter forelsker Line og Anders seg.

Anders er fra ei sjøsamisk bygd. Line er tromsøsame. Tåler de å være ulike, uten at selvfølelsen blir trua? Hva skjer med forholdet når et barn er på vei og Anders fortsetter å ruse seg?

Dramatiker Siri Broch Johansen/Juho-Sire går tett på karakterene, uten å forskjønne de krefter som trigges når to personer, kvinne og mann, kjemper om å bli forstått av den andre.

Sálva/Håndtak hadde premiere i 2023. Nå skal publikum fra Vardø til Snåsa få oppleve stykket til den prisbelønte dramatikeren fra Tana.

Musikk og lyd er av Anders Rimpi. Han har komponert til flere av Siris teaterstykker. Mette Brantzeg, med lang fartstid både på HT og Beaivváš Sámi Našunála Teáhter, har regien.

Samenes nasjonaldag vil markeres ved en rekke arrangement i barnehager og grunnskoler, andre enheter og institusjoner i Hárstták/Harstad og Giehtavuona/Kvæfjord.

Harstad bibliotek og Kvæfjord bibliotek har utstillinger for barn og voksne i forbindelse med Samenes nasjonaldag. Her vil det være bøker om samisk liv og kultur, bøker av samiske forfattere og bøker på samisk.

Trondenes Historiske senter har fra 6 februar og frem til mars utstilling om den nord-norske (og den samiske) lærerutdanningen på Trondenes.

Sist oppdatert

Fant du det du var på jakt etter?