Gjeldende veileder for utendørsarrangementer er revidert og legges nå ut på høring på kommunens nettsider. I tillegg sendes forslag til revidert veileder ut til aktører som tidligere har søkt om å avvikle arrangementer i Harstad. 

Høringen er åpen for alle som ønsker å gi innspill. Høringsuttalelser sendes på e-post til postmottak@harstad.kommune.no. Uttalelsen merkes: «Høring – Arrangementsveileder Harstad kommune». 

Frist for å sende inn høringssvar er 21. februar 2025. Veilederen skal behandles i kommunestyret i mars 2025.

Om veilederen

Veilederen er ment å være et hjelpemiddel til arrangører av små og store arrangementer i Harstad. Den er både en huskeliste over hva som må gjøres, og den inneholder tips og informasjon om ulike arrangementsområder og hvor man skal henvende seg. 

De viktigste endringer:

  • Veilederen gjelder nå også for arrangementer innendørs, og har fått ny tittel; Arrangementsveileder
  • Felles søknadsskjema til kommune og politi, erstattes av søknadsskjema hos politiet.no 
  • Forutsetninger for dispensasjon fra bestemmelsene om nattero endres, og lyder slik:

Dispensasjon fra reglene om nattero

Som hovedregel skal konserter/ bruk av høyttalere avsluttes innen kl 23.00. Det kan søkes til politiet om dispensasjon for utvidet spilletid dersom det skal arrangeres festivaler eller andre arrangementer, jf. merknad til normalpolitivedtekt for kommunene, § 2-1. 

Politiet kan innhente uttalelse fra kommuneoverlegen ved å sende epost til: kommuneoverlegen@harstad.kommune.no

  • For store arrangementer som er allment tilgjengelig kan det søkes om dispensasjon frem til kl 01.00 på fredag, lørdag eller dag før helligdag/offentlig fridag. 
  1. I løpet av et helt kalenderår kan det søkes om dispensasjon for totalt 10 dager i sentrumsområdet, se plankart her. Det kan bare gis dispensasjon for 3 dager dersom de er sammenhengende.
  2. Det kan gis dispensasjon til arrangement utenfor sentrumsområdet, begrenset til 6 dager pr. konsertsted pr. år, eksempelvis Folkeparken, Laugen, Gressholman m.fl. 

Under Festspillene i Nord-Norge kan politiet gi dispensasjon frem til kl 01.00 alle dager, begrenset til maks 3 dager på samme lokalitet. Arrangementer under festspillene vil ikke regnes med i de 10 dagene omtalt i punkt a.   

Les forslaget her.