A A A Høy kontrast RSS YouTube Flickr
AvtaleGiro/eFaktura Organisasjon Kontaktinfo Nettkart Info in English
Harstad kommune
Logo Trygge lokalsamfunn/Safe Community
Du er her: Hjem

Trygg ferdsel på den digitale arena

Harstad kommune har mottatt skjønnsmidler fra Fylkesmannen i Troms til å gjennomføre prosjektet som skal gjøre elvene til trygge og bevisste brukere av digitale medier. Prosjektet har et spesielt fokus på digital mobbing.

Bakgrunn

Barn og unge er aktive brukere av digitale medier. Mye av deres atferd er spontan, ureflektert og de er ofte ikke bevisst på konsekvenser deres egne handlinger kan gi – for dem selv, eller for andre. Foresatte er ikke alltid bevisst på at når deres barn sitter alene på rommet, har de via digitale medier tilgang til hele verden. Denne tilgangen er på både godt og vondt.

Ideen bak prosjektet startet med en konkret episode på en av kommunens skoler. Barns oppførsel på nettet endte opp i en stygg mobbesak. Den aktuelle skolens enhetsleder tok kontakt med politiet og skoleeier for bistand. Skoleeier laget en presentasjon for elevene med mål om å bevisstgjøre elevene på egen adferd på digitale medier – hvem som kan se dem; hvorfor de lett kan bli misforstått og hvorfor det er så ”lett” å bli en digital mobber. Politiet informerte om at en del forhold kan være straffbare, og hvordan barn og unge kan bli lurt på nettet. Likelydende informasjon ble gitt til elever og foresatte.
 
I ettertid har flere av kommunens skoler bedt om, og fått, den samme presentasjonsrunden. Skolehelsetjenesten har etter hvert blitt koblet inn for å sette fokus på hva som skjer med menneskene som blir utsatt for mobbing. Etterspørselen har kommet i etterkant av konkrete episoder, og arbeidet har derfor vært ad hoc-preget ”brannslukking”. Skolene melder at det er et behov for å jobbe mer systematisk med temaet.
 
Politiet har de 2-3 siste årene hatt en økning på antall henvendelser hvor problematikken har dreid seg om digitale medier.
 
Fra perspektivene som skoleeier, skolehelsetjeneste, barneverntjenesten og politietat, ser vi hvordan barn og unge kan opptre og påvirkes via de digitale mediene. Sammen ønsker vi å jobbe systematisk og forebyggende for å hjelpe barn til å bli bevisste brukere av de digitale arenaene. Foresatte må gis noen verktøy som kan anvendes dersom ”noe går galt”, og ikke minst for å forhindre at det går galt.
 
Formål
Forhindre mobbing og uheldig digital adferd blant barn og unge.​
 
Forankring
Prosjektet eies av ass. Rådmann Henry Andersen, og gjennomføres med prosjektskjønnsmidler fra Fylkesmannen i Troms.
 
Mål
  1.  Utvikle og innarbeide i felles planverk, et undervisningsopplegg som sikrer systematisk, tverrfaglig, forebyggende og holdningsskapende arbeid rundt barn og unges adferd på den digitale arena – spesielt med fokus på mobbing.
  2. Gjennomføre en inspirasjonsdag som gir inspirasjon og kunnskap som kan integreres i arbeidet i de ulike sektorene. Ekstern(e) foredragsholder(e) søkes.
  3. På sikt oppnå en reduksjon av antall henvendelser/anmeldelser til politiet i forbindelse med mobbing og uønsket adferd på digitale medier.
  4. Involverte parter skal være skoleeier, skolehelsetjenesten, OUT – Oppsøkende Ungdomsteam og politi.
  5. Forbedring av indikatorer som omhandler trivsel og mobbing i grunnskolen.
  6. Prosjektet skal være ferdigstilt innen utgangen av 2012.

Artikkel i HT 25. juni 2012

Omtale på Sjumilssteget, Fylkesmannen i Troms

 
29. juni 2012
Sist oppdatert: 9. juli 2012
Share |
Powered by CustomPublish AS