Ta hensyn til de minste på skoleveien

Trygg Trafikk ber foreldrene og skolene samarbeide om en tryggest mulig skolevei.

Hvert år melder Utrykningspolitiet om forenklede forelegg og førerkortbeslag på skoleveiene landet over. Ikke sjelden stopper politiet foreldre som råkjører egne barn til skolen, mens de glemmer at naboens barn går langs den samme veien.- Trygg Trafikk har en klar oppfordring til foreldrene: gå med barna til skolen. Snakk med dem om hva de opplever langs veien, og hvordan de skal forholde seg i trafikken, sier direktør Kari Sandberg i Trygg Trafikk.

Rundt 25 prosent av elevene kjøres til skolen (Transportøkonomisk institutt, 2006). De fleste foreldrene som kjørte barna, sa at det skyltes praktiske hensyn. Kun 20 prosent oppga trafikkfarlig skolevei som grunnen.- Barn trenger erfaring fra trafikken. De må lære seg å bli gode fotgjengere og syklister. Den kunnskapen er viktig å ta med seg senere i livet, sier Sandberg.Hun minner om at foreldrekjøringen medfører en sterk trafikkøkning ved skolene. Dermed oppstår det uoversiktlige situasjoner, særlig når bilene må rygge eller snu. Resultatet blir økt trafikkfare for alle elever.

Å gå til skolen har flere positive effekter. Ikke minst får barna mosjon, frisk luft og en aktiv start på dagen.- Det er en klar sammenheng mellom aktivitet som ung og helsa som voksen. Skoleveien kan legge grunnlaget for gode vaner resten av livet. I dag ser vi at mange barn får for lite mosjon. Det kan gå utover helse, vekt og motorikk, sier avdelingsdirektør Henriette Øien i Helsedirektoratet.

Trygg Trafikks direktør Kari Sandberg har en klar oppfordring til skolene:- Det er viktig å etablere en god dialog med foreldrene om skoleveien og trafikksikkerhet i nærområdet. Hele skolemiljøet bør stå samlet bak det holdningsskapende arbeidet, sier Sandberg.Hun minner om at kravene til skolene er klare:- Etter 4. trinn skal elevene kunne følge trafikkreglene for fotgjengere og syklister. Etter 7. trinn skal barna kunne praktisere trygg bruk av sykkel. Det krever at skolene og foreldrene sammen engasjerer seg, og tenker trafikksikkerhet fra første skoledag, sier Sandberg.

Råd til foreldrene:

  • Gå til skolen sammen med barnet, da lærer barnet gradvis å gå trygt i trafikken.
  • Er tiden knapp om morgenen, kan flere foreldre gå sammen om en følgeordning der en voksen følger flere barn. Da blir det færre dager å følge for hver familie.
  • Skal barnet begynne å gå selv, bør dere gå skoleveien sammen noen ganger først. Gå bak og observer at barnet vet hva det skal passe på.
  • Hvis du kjører; ta hensyn, ikke stans rett ved skoleporten eller gangfelt ved skolen. Unngå rygging. De minste barna er vanskelige å få øye på når de er rett bak bilen.
  • Husk at alle barn under 135 cm skal være sikret med eget sikringsutstyr i bil.
  • Ikke kjør forbi skolebusser som står på en holdeplass. Det kan komme et barn løpende ut foran bussen.
  • Følg fartsgrensen ved skoler – da har du tid til å observere og stanse om nødvendig.
  • Vær oppmerksom på avkjørsler og småveier der sikten er dårlig.

I år har Trygg Trafikk lansert nettstedet www.trafikkogskole.no Nettstedet er Trygg Trafikks nettressurs for grunnskolen og den videregående skole. Innholdet og oppgavene er tilpasset de ulike trinnene og følger Trygg Trafikks anbefalte progresjon i trafikkopplæringen.

Kontaktpersoner:

Trygg Trafikk
Direktør Kari Sandberg tlf 22 40 40 40 mobil 952 21 074
Kommunikasjonssjef Kristin Øyen tlf 22 40 40 40 mobil 958 87 588

Helsedirektoratet
Avdelingsdirektør Henriette Øien, tlf 24 16 34 47 mobil 905 31 257

Tips en venn eller del med andre

Tips en venn:

Mottakers e-post:
Din e-post:
Melding (max 200 tegn):

(Denne funksjonaliteten er dessverre koblet ut da vi har en del midlertidige problemer med e-post-serveren vår)

Del med andre:

Skrevet: fredag 02. oktober 2009 kl. 13:00
Sist oppdatert: tirsdag 27. oktober 2009 kl. 11:42

Diskusjon

Geir sier (onsdag 06. jan - 2010 kl. 16:05):
Sykle til skolen er ikke tilatt i Harstad før etter 5. klasse. Som forelder er det ønskelig både å sykle til jobben, og da sammen kunne sykle til skolen med barna. Dette er ikke akseptert i kommunen, og medfører derfor at barna i flere tilfeller må kjøres på skolen, med resultat at foreldre også kjører skoleveien, og deretter til arbeid. Ingen miljøgevinst, ingen mosjon og farligere skolevei er resultatet. Hvorfor skal man være så steil på aldersgrensen med sykle til skolen?
Fordi sier (søndag 28. mar - 2010 kl. 03:13):
Barn er ikke optimalt utviklet til å ferdes i trafikken før de er 12 år gamle, faktisk. Og på sykkel har ikke foreldre like god kontroll på barnet som når man går.
Så jeg synes det er bra at det er slik at de tar sykkelsertifikat i slutten av 4. klasse, der de får vist om de er klare, før de så får begynne sykle fra og med 5.klasse.
Frode sier (onsdag 21. apr - 2010 kl. 18:46):
DETTE SIER TRYGG TRAFIKK
Trygg Trafikk har en generell anbefaling om at barn ikke bør sykle alene i blandet trafikk før det er 10-12 år gamle. Det vil si ute i trafikken hvor de skal ta stilling til og kunne forstå forholdet mellom syklister og biler, fart og avstand. Dette er kun en anbefaling, da det er stor forskjell på barns modningsnivå, og hvor god opplæring de har fått, og skal ikke oppfattes som en absolutt aldersgrense.
Trygg Trafikk har ingen nedre aldersgrense på når barn kan sykle på trygge veier, som gang- og sykkelvei og på fortau. Tvert imot anbefaler vi at barn begynner sykkeltreningen tidlig, slik at de får så mye trening som mulig før de skal ut i trafikken. Det kan være en utfordring med sykkelvei hvis den er utformet slik at barna ikke er fysisk atskilt fra resten av trafikken, men her vil igjen modenhet og opplæring spille en viktig rolle. Det må være foreldrene som avgjør om barnet deres er modent nok til å sykle på sykkelvei.
Trygg Trafikk mener det er viktig at skolene legger til rette for at elevene kan gå og sykle til skolen, og da er det selvfølgelig hensiktsmessig med sykkelparkering i eller ved skolen. Noen skoler har ikke plass til sykkelparkering i en allerede liten skolegård, men hvis det er plass, bør ikke skolen forby elever å parkere der, hvis foreldrene selv vurderer barnet modent nok til å sykle til skolen.

Norsk lov gir ikke skolene hjemmel for å innføre absolutte regler med aldersgrense for sykling til skolen. Foreldrene er ansvarlig for at barna på skoleveien og har derfor rett til å bestemme om barnet skal gå, sykle eller kjøres til skolen.

Diskuter denne saken

Vi oppfordrer deltagere i diskusjoner til å benytte fullt navn. Vi minner også om at diskusjonen ikke er beregnet for spørmål i konkrete saker til saksbehandlere i kommunen.
Ditt navn:  
Din kommentar:  
Hvilket dyr sier "voff"?
(Felter merket med * må fylles ut.)
(Det er ikke tillat med HTML kode i kommentarfeltet)